Z letom 2024 se zvišuje davek od dobička pravnih oseb. Od leta 2024 do vključno leta 2028 bo 19-odstotno splošno stopnjo zamenjala 22-odstotna stopnja. Višji davek na dobiček bo treba plačati v letu 2025 na podlagi rezultata doseženega v poslovanju leta 2024.
Pravna podlaga za zvišanje dobička pravnih oseb leži v Zakonu o obnovi, razvoju in zagotavljanju finančnih sredstev (ZORZFS), ki je stopil v veljavo 23. decembra 2023. Ta med drugim določa vire za financiranje projektov in ukrepov za sanacijo škode, ki so jo poplave povzročile preteklem letu. Svoj prispevek obnovi bodo torej podjetja dala preko višjega davka na dobiček.
Po splošnem načelu ugotavljanja davčne osnove v davčnem obračunu davka od dohodkov pravnih oseb je osnova za davek rezidenta in poslovne enote nerezidenta (za dejavnost oziroma posle nerezidenta v poslovni enoti ali prek poslovne enote v Sloveniji) dobiček, ugotovljen kot presežek prihodkov nad odhodki, ki jih določa zakon. Poslovni enoti se lahko pripišejo tudi stroški, ki nastanejo za namene te poslovne enote zunaj Slovenije.
Pri določanju prihodkov in odhodkov se upoštevajo prihodki in odhodki, ugotovljeni v izkazu poslovnega izida oziroma letnem poročilu, ki ustreza izkazu poslovnega izida, z določenimi posebnostmi oziroma prilagoditvami na strani prihodkov in odhodkov, ki jih določa ZDDPO-2. Najpomembnejše navajamo v nadaljevanju.
Izvzem prihodkov iz naslova dividend in dohodkov, podobnih dividendam, ter dobičkov iz odsvojitve lastniških deležev
- Pri izpolnjevanju predpisanih pogojev se iz davčne osnove izvzamejo:
- dividende in dohodki, podobni dividendam, ter drugi deleži v dobičku zaradi odprave ekonomskega dvojnega obdavčenja, če so bili v tekočem ali v preteklih davčnih obdobjih vključeni v davčno osnovo;
- dobički od odsvojitve lastniških deležev v višini 50 odstotkov in pod pogoji, da je udeležba v kapitalu oziroma v upravljanju v višini najmanj 8 odstotkov, v času najmanj 6 mesecev in če zavezanec v tem obdobju zaposluje vsaj eno osebo. Izguba iz odsvojitve lastniških deležev se pri ugotavljanju davčne osnove kot odhodek ne prizna v višini 50 odstotkov. V primeru ustvarjenega dobička iz odsvojitve lastniških deležev v družbi tveganega kapitala se celotni dobiček izvzame iz davčne osnove;
- zavezancu, ki ustvari dobiček z odsvojitvijo lastniških deležev oziroma delnic v bankah, v zameno za izdajo ali prenos lastnih lastniških deležev ali delnic druge družbe, se dobiček ali izguba iz te zamenjave izvzame iz davčne osnove zavezanca.
V povezavi z izvzetimi prihodki iz naslova dividend in dohodkov, podobnih dividendam, ter dobičkov iz odsvojitve lastniških deležev je predpisana tudi višina davčno nepriznanih odhodkov, ki se nanašajo na te dohodke. Določena je v pavšalnem znesku, in sicer v višini 5 odstotkov zneska v davčnem obdobju prejetih dohodkov.
Odhodki, ki se ne priznavajo pri ugotavljanju davčne osnove
Po splošnem davčnem načelu se za davčne namene ne priznajo tisti odhodki, ki niso potrebni za pridobitev prihodkov, obdavčenih po tem zakonu. Za take odhodke se štejejo odhodki, za katere glede na dejstva in okoliščine izhaja, da niso neposreden pogoj za opravljanje dejavnosti in niso posledica opravljanja dejavnosti zavezanca, da gre za odhodke z značajem privatnosti, in/ali odhodki niso skladni z običajno poslovno prakso.
Odhodki, ki se v celoti ne priznajo, so:
- izplačila dohodkov, ki so podobni dividendam, vključno s prikritim izplačilom dobička,
- odhodki za pokrivanje izgub iz preteklih let,
- stroški, ki se nanašajo na privatno življenje,
- stroški prisilne izterjave davkov ali drugih dajatev,
- kazni, ki jih izreče pristojni organ,
- davki, ki jih je plačal družbenik kot fizična oseba,
- davek na dodano vrednost, če ga zavezanec ni uveljavljal kot odbitek, čeprav je imel to pravico,
- obresti od nepravočasno plačanih davkov,
- obresti od posojil, prejetih od oseb iz držav, kjer je stopnja davka od dobička nižja od 12,5 odstotka,
- donacije,
- podkupnine in njim podobne oblike danih premoženjskih koristi.
Katere davčne olajšave za d.o.o. lahko uveljavljate?
V Zakonu o davku od dohodkov pravnih oseb (ZDDPO-2) so opredeljene davčne olajšave za d.o.o. To so:
- olajšava za vlaganja v raziskave in razvoj (100 % vloženih sredstev);
- olajšava za investiranje (40 % nabavne vrednosti sredstva);
- olajšava za zaposlovanje (45 % ali 55 % plače zaposlenega);
- olajšava za vlaganje v digitalni in zeleni prehod (40 % zneska);
- olajšava za zaposlitev invalidov (50 % ali 70 % plače zaposlenega);
- olajšava za izvajanje praktičnega dela v strokovnem izobraževanju (največ v višini 80 % povprečne mesečne plače zaposlenih v RS);
- olajšava za prostovoljno dodatno pokojninsko zavarovanje
- olajšava za donacije.